علوم تجربی ششم دبستان مبحث سرگذشت دفتر من

حجم فایل : 3.3 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 15
بنام خدا علوم تجربی ششم دبستان
مبحث : سرگذشت دفتر من
در گذشته اطلاعات را روی سنگ ،‌چوب ، چرم و دیواره ی غارها می نوشتند . روش های ثبت اطلاعات در گذشته  مزایای ثبت و ذخیره ی اطلاعات به شیوه ی گذشتگان :

مواد طبیعی هستند و به راحتی یافت می شوند و در دسترس اند .  معایب نقاشی و ثبت اطلاعات به شیوه ی گذشتگان :

نگهداری و حمل آنها سخت است و استفاده از آنها مشکل است .
با گذشت زمان و زیاد شدن جمعیت کره ی زمین و در نتیجه زیاد شدن اطلاعات ، این روشها برای ثبت اطلاعات کافی نبودند پس انسان ها به فکر روش های جدید افتادند . مواد طبیعی : موادی که بدون ایجاد تغییر بر روی آنها به دست ما می رسند .
موادی که در طبیعت یافت می شوند .
مانند : نفت خام ، چوب ،‌پنبه ، سنگ ،‌ پوست ، ماسه

مواد مصنوعی : به طور طبیعی یافت نمی شوند ، بلکه آنها را از مواد موجود در طبیعت می سازند .
مانند : شیشه ، پلاستیک ، پارچه و ...

نکته : بیشتر مواد و وسایلی که امروزه استفاده می کنیم مصنوعی اند .
طبقه بندی مواد کاغذ یکی از مواد مصنوعی است که کاربرد گسترده ای در زندگی روزمره ی ما دارد .در حدود 700 سال پس از میلاد مسیح، مسلمانان در سرزمینی به نام سَمَرْقَند به دانش ساخت کاغذ دست یافتند.
مادّه ی اصلی و خام موردنیاز برای ساخت کاغذ، چوب است،هر چند کاغذ را می توان از نیشکر ، پنبه و ... تهیّه کرد .
کاغذ طبیعی یا مصنوعی از درخت تا کاغذ در شکل مراحل تبدیل درخت تا کاغذ نشان داده شده : از بین بردن رنگ زرد چوب برای از بین بردن رنگ خمیر کاغذ از موادی استفاده می کنند که خاصیت رنگبَری داشته باشد . یکی از این مواد آب اکسیژنه است .
آب اکسیژنه یا هیدروژن پر اکسید یک ماده ی شیمیایی با فرمول است . چون یک اکسیژن بیشتر از آب دارد به آن آب اکسیژنه می گوییم .
کلر و آب ژاول یا وایتکس که در منازل به عنوان سفیدکننده به کار می روند نیز مانند آب اکسیژنه رنگبَری می کنند ولی هیچ گاه از آن در فضای بسته استفاده نکنید زیرا گازهای حاصل از آن باعث مسمومیت و یا آسیب به دستگاه تنفس می شود . مواد مختلف یعنی عنصرها، ترکیب ها و مخلوط ها همیشه به یک صورت باقی نمی مانند و ممکن است تغییر کنند.
تغییر فیزیکی: در بعضی تغییرات، جنس مادّه عوض نمی شود؛ یعنی، مادّه به مادّه ی دیگری تبدیل نمی شود. به این گونه تغییرات، تعییر فیزیکی می گویند. مانند : خرد کردن و قطع کردن

تغییر شیمیایی: در گروهی دیگر از تغییرات، خواص مادّه به کلّی تغییر می کند و مادّه یا موادّ جدید، به وجود می آید؛ یعنی یک مادّه به مادّه ی دیگری تبدیل می شود. مانند : کپک زدن مواد و زرد شدن برگ درختان
تغییرات مواد تغییرات فیزیکی و شیمیایی که در تهیه ی کاغذ رخ می دهد :

تمام مراحل تهیه کاغذ تغی...